• Jak motywować i wspierać dzieci...

Jak motywować i wspierać dzieci do systematycznego uczenia się poza szkołą
          • Ważne jest interesowanie się edukacją własnych pociech. Nic nie pomaga dzieciom
            w nauce tak, jak zaangażowanie ze strony rodziców.
          • Należy racjonalnie dzielić czas na: naukę, zabawę, obowiązki domowe oraz czas spędzany na świeżym powietrzu (w miarę możliwości).
          • Należy pokazać dziecku, jak planować pracę (starajmy się kierować opracowanym planem lekcji).
          • Warto zacząć od łatwiejszych zadań, a dopiero później przechodzić do trudniejszych.
          • Trzeba zadbać o to, by dziecko siadało do nauki wyspane, najedzone, w przewietrzonym pokoju, z właściwą motywacją.
          • Od kar lepsze są nagrody, ale stosowanie ich musi być ostrożne.
          • Dobrym pomysłem może być ustalenie nagród po zrealizowaniu określonych zadań, choć warto powtarzać myśl, że nauka jest celem sama w sobie.
          • Można pomóc dziecku w dostrzeganiu prawdziwej wartości nauki: poprawa jakości życia, sukces zawodowy, samoświadomość, lepsze zrozumienie otaczającego świata, wzrost pewności siebie.

Drogi rodzicu:

• Wytłumacz, że za naukę dziecko odpowiada samo, ale Ty jako rodzic jesteś do dyspozycji.
          • Pomagaj, ale nie wyręczaj (pomóż zrozumieć polecenie, zaplanujcie poszczególne etapy niezbędne do wykonania zadania).
          • Podkreślaj znaczenie nauki w życiu człowieka, pokazując praktyczne zastosowanie zdobytych informacji.
          • Pomagaj w rozwinięciu umiejętności potrzebnych w nauce (czytanie, zapamiętywanie, notowanie, koncentracja uwagi i inne).
          • Połącz przyjemne z pożytecznym (jeśli dziecko lubi oglądać filmy, to wykorzystaj i pokaż mu filmową adaptację omawianej lektury).
          • Doceniaj pracę i samodzielność, chwal za osiągnięcia, ale także za włożony wysiłek.
            Nie stawiaj wymagań wobec dziecka ponad jego możliwości.
          • Unikaj atmosfery napięcia, nie okazuj ciągłego niezadowolenia, lecz szukaj mocnych stron swojego dziecka i udzielaj mu wsparcia.
          • Nie porównuj dziecka do rodzeństwa, kolegów, lecz do poprzedniego poziomu jego umiejętności - uświadamiasz mu w ten sposób postępy i motywujesz do dalszej pracy.  Życzymy powodzenia