• Święta majowe

          • 30 kwietnia 2024 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji świąt majowych przygotowany przez uczniów klasy piątej. Na początku maja obchodzimy bowiem kilka ważnych rocznic upamiętniających wydarzenia historyczne. Warto tutaj je przypomnieć: 1 maj to Święto Pracy obchodzone od 1890 roku na świecie, a w Polsce jest świętem państwowym od 1950 roku. Święto zostało ustanowione na pamiątkę strajku chicagowskich robotników walczących o podstawowe prawa każdego pracownika do godnej pracy. Symboliczną datą jest 2 maja. Jest to dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. 3 maja to Święto Konstytucji ustanowione na pamiątkę uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie konstytucji.

            Izabela Wróblewska

          • Dzień Języka Angielskiego

          • Dnia 23 kwietnia w naszej szkole odbył się Dzień Języka Angielskiego. Na gazetce szkolnej została zamieszczona wystawa na temat Zjednoczonego Królestwa wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Uczniowie przez cały tydzień mogli zapoznać się z wieloma faktami dotyczącego państwa wyspiarskiego. Tego dnia został przeprowadzony konkurs o mistrza wiedzy UK (United Kingdom). Wyłoniliśmy dwóch mistrzów: Nikodem Kościński (klasa VI) i Aleksander Grupa (klasa VIII). Serdecznie gratulujemy zwycięzcom 😊 Dla klas I-III oraz przedszkola zostały poprowadzone lekcję w asyście interaktywnego robota Emysa. Dzięki życzliwości szkoły językowej Edu Leo i właścicielki Pani Moniki Wołowicz dzieci miały niesamowitą okazję  doświadczyć nauki języka angielskiego w zupełnie inny sposób. Emys przygotował dla nich wiele ciekawych gier i zabaw. Mamy nadzieję, że wszystkim się podobało.

            Anna Krukowska

            Marta Dudek 

          • Urodziny książki!

          • 23 kwietnia swoje wielkie święto mają książki na całym świecie. Stąd też w szkolnej bibliotece zrodził się pomysł na wspólne obchodzenie Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

            Podczas pogadanek uczniowie poznali różne gatunki książek, utwierdzili się w przekonaniu, że czytanie ich nie musi być nudne,ale może być cudownym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Czytanie bowiem przenosi nas do innego, magicznego świata, w którym wszystko jest możliwe. Mali czytelnicy stwierdzili, iż czytając książki uczymy się nowych rzeczy...

            W naszej szkole oprócz czytania fragmentów książek były również zabawy, które wszystkim bardzo się podobały i wywołały wiele radości i uśmiechu na twarzach. Dzieci opowiadały także o swoich ulubionych książeczkach.

            Lidia Ocińska

          • Zaelektryzowani

          • W dniu 17 kwietnia do naszej szkoły przyjechał przedstawiciel grupy specjalizującej
            się w propagowaniu edukacji poprzez interaktywne spektakle. Tematyka prezentacji obejmowała zagadnienia z fizyki, chemi
            i i przyrody. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia eksperymentów
            z czystym wodorem, perhydrolem, działaniem sił odśrodkowych oraz spalaniem lycopodium.
            Było to ciekawe spotkanie, gdyż przekazano uczniom wiele
            informacji na temat rozpraszania energii, drgań powietrza, rozprężania i sprężania gazów oraz możliwości wyodrębnienia składników powietrza. Niektóre z doświadczeń były bardzo efektowne wizualnie.
            Zabawne natomiast były te, w których hel powodował zmiany głosu uczniów uczestniczących
            w eksperymencie. W ostatniej części spotkania uczniowie zadawali pytania i uzyskiwali
            na nie wyczerpujące wypowiedzi.     Teresa Malinowska

             

          • Wiosenny koncert

          • Na kwietniowym spotkaniu z muzykami Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy wyjaśniono zebranym pojęcia dysonansu, polirytmii, kakofonii, a także eufonii w muzyce. Ponieważ wiosna kojarzy nam się z porządkami , na koncercie słyszeliśmy między innymi uporządkowane formy muzyczne, ułożone według epok, stylów, charakteru, rytmu, dynamiki, kolorystyki i harmonii. Uczniowie szukali w utworach podobieństw i różnic, aby wyeliminować chaos na rzecz czystych dźwięków. Dzieci bardzo zaciekawił duży, ważący 6 kg instrument dęty zwany tubą. Pierwszoklasiści  wykonali laurki i podziękowali muzykom za piękną audycje muzyczną. Zatytułowana była „ Wiosenne porządki”. Nie traćmy więc czasu, niech budząca się do życia przyroda będzie dla nas motywacją do dalszej, uporządkowanej pracy.  Teresa Malinowska

          • Spotkanie ze strażakami

          • Wielką atrakcją dla uczniów klas 1 - 3 i dzieci z oddziału przedszkolnego naszej szkoły było spotkanie ze strażakami Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Chełmnie.  Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, iż praca strażaków polega nie tylko na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy ludziom podczas wypadków komunikacyjnych oraz innych akcji ratowniczych. Strażacy zapoznali uczniów z sytuacjami, w których należy wezwać straż pożarną, z zasadami prawidłowego zachowania się podczas pożaru oraz przypomnieli numery alarmowe. Dzieci przymierzały hełmy strażacki, poznały wyposażenie samochodu, zadawały pytania na interesujące je pytania. Największe zainteresowanie wzbudził wóz strażacki i możliwość wejścia do jego kabiny. Dzieci miały możliwość z bliska zobaczyć gaśnice, węże oraz sprzęt służący strażakom podczas wypadków. Kolejnym etapem spotkania był udział w zajęciach z udzielania pierwszej pomocy. Dla wszystkich była to naprawdę ciekawe spotkanie, podczas którego dzieci wiele się dowiedziały i nauczyły.

            Teresa Malinowska

          • Wyniki konkursu.

          • 4 kwietnia odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej ,,Młodzież Zapobiega Pożarom”. Naszą szkołę reprezentowało 11 uczniów w dwóch kategoriach wiekowych.

            Wyniki przedstawiają się następująco:

            Kategoria klas I-IV

            I miejsce- Karol Stroński

            Kategoria klas V- VII

            I miejsce- Zofia Gołębiewska

            II miejsce: Jakub Korczak

            Uczniowie, którzy zdobyli I i II miejsce będą reprezentowali naszą gminę w eliminacjach powiatowych. Gratulujemy i życzymy powodzenia.

            Joanna Rynkowska-Gardzisz

          • Wyjazd do Leśnej Szkoły na Barbarce

          • Uczniowie klas I-III w dniu 27 marca 2024 roku uczestniczyli w warsztatach w ramach projektu pn. „Chrońmy powietrze - przeciwdziałajmy niskiej emisji”.

            Były one realizowane przez pracowników Leśnej Szkoły na Barbarce, a dofinansowane ze środków NFOŚiGW z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej oraz WFOŚiGW w Toruniu. Uczniowie obejrzeli prezentację przybliżającą środka zanieczyszczeń oraz ich wpływ na środowisko. Wielką atrakcja dla dzieci były przygotowane podchody, w czasie których uczniowie mogli wykazać się zdobytymi wiadomościami. Zabawy na placu zabaw były ostatnim, ale jakże miłym etapem pobytu w osadzie. T. Malinowska

             

          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

          • Dnia 4 kwietnia w naszej szkole odbyły się obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Uczniowie spędzili dzień bez dzwonków oraz chętnie korzystali ze strefy relaksu i wyciszenia, specjalnie przygotowanej na ten dzień. Na gazetce szkolnej można było zapoznać sie tematem dotyczącym autyzmu.

            Dziękujemy za tak chętny udział w akcji! 

            Samorząd Uczniowski 

            Marta Dudek

            Elżbieta Beta

          • Krasnale w Galaktyce.

          • W środę 3 kwietnia dzieci z przedszkola radośnie spędziły czas w sali zabaw „Galaktyka” w Grudziądzu.

            Przed wycieczką Przedszkolaki zostały zapoznane z zasadami zachowania się podczas pobytu w sali zabaw i przestrzegania ich, aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo. Celem wycieczki było rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej, zręczności oraz orientacji przestrzennej.

            Niezwykłą frajdą okazała się ogromna konstrukcja składająca się z labiryntu przejść, zjeżdżalni, trampolin, karuzeli i basenu z piłeczkami. Dzieci korzystały także z armatek na piłeczki oraz boiska do gry w piłkę nożną. Każdy, kto poczuł zmęczenie, mógł skorzystać z zacisznego kącika malucha, w którym można było odpocząć i nabrać sił przy wspólnym stole ze smakołykami i soczkami. Pobyt bardzo szybko dobiegł końca. Pełni niezapomnianych wrażeń i emocji dzieci pożegnały się z tym bajkowym miejscem i wróciły do przedszkola.

            Agata Rzydóch

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa im. Marii Skłodowskiej-Curie w Krusinie
        • 56 676 80 22
        • Krusin 53, 86-230 Lisewo, woj. kujawsko-pomorskie 86-230 Lisewo Krusin Poland
      • Logowanie