• Jasełka „ Ach! Co za noc!”

          • Po długim okresie pandemii powróciliśmy do tradycji organizacji Jasełek, które są doskonałą możliwością integracji społeczności szkolnej. W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej naszej szkoły spotkaliśmy się, by obejrzeć przedstawienie bożonarodzeniowe pt.„ Ach! Co za noc!”. Było to wzruszające i niesamowite widowisko. Młodzi aktorzy z wielkim przejęciem wcielili się w swoje role i z zaangażowaniem śpiewali kolędy i pastorałki. Radosna i ciepła atmosfera udzieliła się wszystkim zgromadzonym. Aplauz publiczności po zakończeniu Jasełek był najlepszą recenzją i nagrodą.

            Serdecznie dziękujemy Uczniom za ogrom pracy, którą włożyli w przygotowanie przedstawienia. Szczególne podziękowania kierujemy do Rodziców, którzy wsparli nas swoją pomocą w przygotowaniu przepięknych strojów, jak również sami wcielili się w role aniołów i pasterzy.

            To nasze wspólne świętowanie narodzin Jezusa było okazją do złożenia życzeń noworocznych. Ciepłe i pełne pozytywnego wydźwięku padły słowa z ust Pani Dyrektor W. Chojnickiej oraz Pana Wójta J. Kochowicza.

            Lidia Ocińska

          • KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY

          • 16 grudnia w naszej szkole odbył się kiermasz bożonarodzeniowy, z którego dochód przeznaczony został na pomoc dla Sandry Bitau. Kiermasz został przygotowany wspólnie przez Radę Rodziców, Szkolne Koło Wolontariatu oraz Samorząd Uczniowski. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w realizację tego przedsięwzięcia: rodzicom, uczniom i nauczycielom. Pyszne pierniki i ciasta, ozdoby bożonarodzeniowe szybko znalazły swoich nabywców. Podczas kiermaszu zabrzmiały również najpiękniejsze polskie kolędy zaśpiewane przez uczniów uczęszczających na koło muzyczne. Julia Chyła zagrała na gitarze ,,Bóg się rodzi”. Dochód z kiermaszu (2610 zł), artykuły żywnościowe i chemiczne zostały przekazane mamie Sandry w postaci świątecznej paczki.

            Joanna Gardzisz, Marta Dudek

          • Szkolne Mikołajki.

          • Mikołajki to szczególny dzień, na który z utęsknieniem czekają wszystkie dzieci, zarówno te małe, jak i te duże. Mimo braku białego puchu 6 grudnia 2022r. panowała w naszej szkole świąteczna atmosfera. Urodzaj i obfitość mikołajkowych stylizacji dostrzec można było już od rana na szkolnych korytarzach. Było dużo radości i uśmiechów. Przejęte i uradowane buźki, zwłaszcza najmłodszych dzieci, potwierdziły, że wierzą w Mikołaja i niecierpliwie go oczekują. Mikołaj, jak co roku, nie zawiódł. Nie pojawił się wprawdzie osobiście, ale zostawił swoim zaufanym pomocnikom (Radzie Rodziców) słodkości dla wszystkich uczniów.

            Agata Rzydóch

          • "Mikołaj potrzebny od zaraz".

          • Dnia 02.12.2022r. "Motylki, "Krasnale" i uczniowie klasy III wybrały się na wycieczkę do kinoteatru w Chełmnie na spektakl pt. "Mikołaj potrzebny od zaraz". Celem wycieczki było między innymi rozbudzanie zainteresowania kulturą oraz wyzwalanie pozytywnych uczuć i emocji. Dzieci dowiedziały się jak bezpiecznie podróżować autokarem oraz poznały zasady prawidłowego zachowania się w teatrze. Kiedy dotarły na miejsce, z wielką niecierpliwością czekały na rozpoczęcie spektaklu. Były zafascynowane miejscem, w którym się znajdowały. Ogromne wrażenie wywarła na nich sceneria oraz aktorzy. Nie mogły oderwać oczu od tego co działo się na deskach teatru. Nastrojowa muzyka i zmienne oświetlenie powodowało, że zaciekawienie widowiskiem nie malało. Słodkie uśmiechy, radosne opowieści oraz gromkie brawa po spektaklu są z pewnością dowodem na to, że wycieczkę można uznać za udaną.

            Agata Rzydóch

          • Dokarmianie ptaków.

          • Przedszkolaki w minionym tygodniu omawiały tematy związane z przygotowaniem zwierząt do zimy. Poznały sposoby i zasady dokarmiania zwierzyny leśnej i ptaków, by im nie zaszkodzić. Oliwier z Babcią przygotowali przekąski dla sikorek, które chłopiec przyniósł do przedszkola. Wspólnie rozwiesiliśmy słoninkę i z niecierpliwością czekaliśmy czy skrzydlaci goście przylecą do naszej stołówki... Przyleciały i sprawiły tym dzieciom dużo radości. 

            Anna Dołganiuk 

          • Spektakl teatralny.

          • 25 listopada przedszkolaki obejrzały spektakl teatralny pt: ,,Hachiko " w reżyserii Ewy Piotrkowskiej z Teatru Maska w Rzeszowie w ramach projektu iTeatr TVP. Spektakl pokazał nam jak ważna jest więź pomiędzy psem a człowiekiem. To historia o niezwykłej przyjaźni, która wydarzyła się naprawdę 100 lat temu w Japonii.

            Wychowawczynie oddziałów przedszkolnych.​​​​​​​​​​​​​

          • Słodka babeczka – mikołajkowa paka dla gminnego zwierzaka!

          • 25.11.22r. członkowie Szkolnego Koła Caritas i Młodzieżowej Rada Gminy wraz z opiekunem p. L. Ocińską zorganizowali już po raz trzeci akcję Słodka Babeczka. Jako społeczność uczniowska w dalszym ciągu chcemy wspierać walczącą Ukrainę, ale także pomóc tym, którzy są blisko nas. Tym razem Uczniowie postanowili, iż zakupią karmę dla bezdomnych zwierząt, którymi opiekują się Pracownicy Urzędu Gminy w Lisewie. Mamy nadzieję,że Św. Mikołaj odwiedzi 6 grudnia nie tylko grzeczne dzieci, ale także gminne czworonogi.

            Jak zwykle mogliśmy liczyć na Wasze wielkie serca, za co bardzo DZIĘKUJEMY! Ze sprzedaży babeczek, muffinek, rogalików i innych gatunków ciast uzyskaliśmy kwotę 740 zł.

            Szczególne podziękowania kierujemy do Rodziców, którzy jak zwykle nie zawiedli i entuzjastycznie odpowiedzieli na pomysł młodzieży.

            W tym dniu nasza szkoła była Mikołajkową Cukiernią, a moi wolontariusze Elfikami.

            Lidia Ocińska

          • Niepodległa, niepokorna.

          • W czwartek 10 listopada uczniowie naszej szkoły uroczyście uczcili 104 Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Odbył się uroczysty apel przygotowany przez Izabelę Wróblewską i Joannę Rynkowską-Gardzisz. Zgodnie z tradycją o godzinie 11:11 wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy odśpiewali hymn państwowy. W tym dniu obchodziliśmy również Święto Szkoły. Każda klasa otrzymała do wykonania zadania. Na zakończenie dnia odbyły się prezentacje oraz wspólna zabawa.

            Uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli również w gminnych obchodach Święta Niepodległości. Na uroczystej mszy świętej w ,,W intencji Ojczyzny” jak co roku obecny był poczet sztandarowy z naszej szkoły. Występ naszych uczniów na sali widowiskowej był dla mieszkańców gminy Lisewo wspaniałą lekcją historii.

            Izabela Wróblewska, Joanna Rynkowska-Gardzisz

          • Bajkowo, kolorowo w naszej szkole!

          • 5 listopada obchodzone jest jedno z najsympatyczniejszych świąt – Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W naszej szkole ten radosny dzień odbył się 8.11.22 r. Był okazją do przypomnienia sobie swoich ulubionych bajkowych bohaterów z dzieciństwa. W tym dniu odwiedzili naszą szkołę goście z Bajkowego Lasu: Biedronka, Smerfetka, Kubuś Puchatek i Czerwony Kapturek. Później były zabawy, uczniowie rozwiązywali zagadki. Tego dnia dzieci mogły przebrać się za ulubioną postać z bajki, rozpoznawały bajkowe postacie, przypominały tytuły bajek i baśni, z których pochodzą oraz dobierały rekwizyty do danej postaci. Dużym zainteresowaniem cieszyła się „ Jaka to melodia? ”- muzyczna zgadywanka. Dzieci bardzo dobrze poradziły sobie z wszystkimi zadaniami. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajki jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci.

            Lidia Ocińska

            Romualda Łapczyńska

          • Szkolenie Młodzieżowych Rad.

          • W dniach 28 i 29 października 2022r. wzięliśmy udział w wyjazdowym szkoleniu dla Młodzieżowych Rad, które odbyło się w Centrum Wymiany Młodzieży w Starogrodzie. Wspólnie z Młodzieżowymi Radami z Gmin: Gruta, Jabłonna i Klembów spędziliśmy pracowity weekend edukując się pod czujnym okiem trenerów Grupy TROP, ale także bawiliśmy się, nawiązaliśmy nowe znajomości, opracowaliśmy kilka projektów. Mamy nadzieję, że niektóre z nich uda się zrealizować. Dziękujemy wszystkim za ten dobry czas!

            Lidia Ocińska

          • Pamiętamy o tych, którzy odeszli.

          • Jak każdego roku uczniowie naszej szkoły przystąpili do ogólnopolskiej akcji: SZKOŁA PAMIĘTA! ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Przez kilka dni zbierane były znicze, które młodzi ludzie chętnie przynosili. W ostatnim tygodniu października członkowie SK Caritas wraz z opiekunką udali się na cmentarz w Wabczu, gdzie włożyli wiele serca i pracy w porządkowanie mogił zmarłych nauczycieli - pracowników szkoły w Krusinie. Następnie zapalili znicze i złożyli kwiaty. Nie zapomnieli również o Grobie Nieznanego Żołnierza. W tych dniach towarzyszyły nam: zaduma, refleksja, wspomnienia, ale także radość z bardzo dobrze wykonanego zadania.

            Lidia Ocińska

          • Nasi uczniowie podczas zajęć na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

          • W dniach 27 października i 3 listopada uczniowie klasy VIII pod opieką nauczycieli Elżbiety Łuczak i Violetty Wolter odwiedzili Bydgoszcz. Mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach zorganizowanych w ramach projektu Power ,,Z przyrodą za pan brat”. Podczas warsztatów, które odbyły się na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego uczniowie wykonywali badania wody z Balatonu, prowadzili obserwacje mikroskopowe roślin i organizmów z Bałtyku. Mogli również poznać tajniki genetyki i tajniki rozpoznawania gorzkiego smaku. Dużym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyły się zajęcia terenowe w Ogrodzie Botanicznym oraz wykład o złotych proporcjach w przyrodzie. Dzięki udziałowi w zajęciach uczniowie zdobyli nową wiedzę i umiejętności.

            Elżbieta Łuczak

             

          • Bezpieczni na drodze.

          • W październiku w oddziale przedszkolnym Krasnale rozpoczął się cykl zajęć związanym z bezpieczeństwem na drodze. Dzieci zapoznały się z podstawowymi zasadami ruchu drogowego. Wykonano prace plastyczne związane z ruchem drogowym. Nauczylismy się piosenki o prawidłowym zachowaniu się na ulicy. Podczas spaceru w okolicy przedszkola szukaliśmy poznanych znaków drogowych. W trakcie zajęć wykorzystano prezentacje multimedialne i filmy edukacyjne.

            Agata Rzydóch

          • Dzień Dyni.

          •  

            29 października Samorząd Uczniowski naszej szkoły przygotował obchody Dnia Dyni. Na gazetce szkolnej można było znaleźć informacje i ciekawostki na temat dyni zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Uczniowie przygotowali przekrój dyni oraz przedstawili w jaki sposób możemy wykorzystać ją w kuchni. Na korytarzu szkolnym można było podziwiać różne okazy, a nawet zrobić sobie zdjęcie w jednym z nich 😊 Mamy nadzieję, że obchody tego dnia były dla was inspirujące. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji. 

            Marta Dudek

          • WYCIECZKA DO TORUNIA

          •            Uczniowie klasy trzeciej doczekali się dnia 25 października 2022 roku i pojechali na wymarzoną wycieczkę do Torunia. Koło godziny 8.00 weszliśmy do autokaru i zajęliśmy miejsca. Wszyscy uczniowie pamiętali o zapięciu pasów. Przejazd do Torunia trwał około 1 godziny. Wysiedliśmy na przystanku obok nowoczesnej sali koncertowej. Udając się do Planetarium mijaliśmy Urząd Marszałkowski oraz Teatr  im. Wiliama Horzycy. Po dotarciu do celu czekaliśmy chwilę na otwarcie wystawy geodium. W tym czasie pani zwróciła naszą uwagę na okazałą budowlę i opowiedziała o kościele N. M. P. Widzieliśmy też budynek Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. W pobliżu zauważyliśmy charakterystyczny ze względu na okrągły kształt budynek oraz mur pokryty drutem kolczastym. Nadszedł czas prezentacji i  zajęliśmy miejsca w sali planetarium, której sufit miał kształt kopuły. Spektakl zatytułowany był ,, Kolorowy kosmos”. Przybliżył nam wiadomości dotyczące gwiazd, planet i pór roku. Było to interesujące , kolorowe i pouczające widowisko. Nie udało nam się zobaczyć pomnika Mikołaja Kopernika, gdyż kolejne zajęcia zaplanowane były na godzinę 11.30 i czas nas naglił. Przejeżdżając przez miasto widzieliśmy różne budynki i przepełnione autami ulice. W Leśnej Szkole na Barbarce czekała na nas pani, z którą się przywitaliśmy i udaliśmy na spacer po lasu. Pani opowiedziała nam o drzewach i grzybach . Utrwaliliśmy wiadomości o lesie i jego mieszkańcach. W lesie dominowały kolory żółte, złote i brązowe , a liście czeremchy były różowe z delikatnym dodatkiem jasnozielonego. Po powrocie z lasu ozdobiliśmy torebki papierowe różnymi gatunkami grzybów . Wykorzystaliśmy szablowy grzybów i kredki pastelowe. Wszystkie prace były ciekawe, kolorowe i staranne wykonane. Żegnając się z panią wręczyliśmy jej upominek. Była to kolorowa sówka na patyku , którą w klasie zrobił Maciek. W drodze powrotnej skonsumowaliśmy pozostałe w plecakach smakołyki, aby uzupełnić straconą energię . Był to klasowy, przyjemny wyjazd. Uczniowie klasy III zredagowali i zapisali powyższe sprawozdanie. 

            Teresa Malinowska

          • Ogólnopolski Strażacki Konkurs Plastyczny

          • Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w Ogólnopolskim Strażackim Konkursie Plastycznym.

            Regulamin konkursu.

            1. Tematyka prac:

            Udział straży pożarnych w akcjach ratowniczo-gaśniczych, działaniach związanych z przeciwdziałaniem, zwalczaniem i usuwaniem skutków klęsk żywiołowych i ekologicznych oraz ratownictwa specjalistycznego, a także: ćwiczeniach, szkoleniach, zawodach i działalności prewencyjnej, wychowawczej, kulturalnej, historycznej itp.

             

            2. Uczestnicy:

            Prace konkursowe oceniane będą w następujących kategoriach wiekowych:

            I grupa- przedszkole

            II grupa- klasy I- IV

            II grupa – klasy V- VIII

             

            3. Technika pracy:

            Przedmiotem konkursu są prace w dziedzinie malarstwa, rysunku, grafiki, tkactwa, rzeźby, metaloplastyki itp. Nie będą brane pod uwagę prace przestrzenne i zbiorowe.

             

            4. Format pracy:

            Dowolny (najlepiej kartka A3)

             

            Prace należy oddać do wychowawcy lub nauczyciela plastyki do dnia 25 listopada.

             

          • Z wizytą w grodzie Mikołaja Kopernika.

          • W dniu 21 października uczniowie klasy VI i VII pod opieką wychowawców: Elżbiety Łuczak i Joanny Rynkowskiej-Gardzisz odwiedzili Toruń. Wizytę w mieście rozpoczęliśmy od zwiedzania Niewidzialnego Domu. Dla wszystkich były to niezapomniane chwile. Mogliśmy choć przez moment poczuć z jakimi problemami borykają się na co dzień osoby niewidome. Następnie udaliśmy się na spacer po Starówce Miasta i zwiedziliśmy Dom Kopernika. Po tych atrakcjach przyszedł czas na posiłek w restauracji MCDonald’s. Ostatnim punktem naszej wycieczki było zwiedzanie XIX-wiecznego skansenu. Wspólnie spędzone chwile zapamiętamy na długo, a Toruń na pewno jeszcze odwiedzimy.

            Elżbieta Łuczak, Joanna Rynkowska-Gardzisz

          • Jesień z "Motylkami".

          • "Po miękkim dywanie liści 

            turlamy się jak wariaci.

            W kieszeniach mamy kasztany - 

            jesteśmy strasznie bogaci!"

            Zainspirowani wierszem Natalii Usenko pt. "Jesień" przedszkolaki z oddziału Motylków wykorzystały piękny słoneczny jesienny dzień na szaleństwa w ogrodzie przedszkolnym. 

             Anna Dołganiuk 

            Dzień Dziewczynki.

            Dnia 11 października obchodziliśmy Dzień Dziewczynki i z tej okazji chłopcy z oddziału przedszkolnego sześciolatków wręczyli swoim koleżankom upominki.

            Anna Dołganiuk

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Marii Skłodowskiej-Curie w Krusinie
      • 56 676 80 22
      • Krusin 53, 86-230 Lisewo, woj. kujawsko-pomorskie 86-230 Lisewo Krusin Poland
    • Logowanie